Projekt pn. „Zwiększenie szans zatrudnienia czeskich i polskich absolwentów kierunków technicznych” nr CZ.11.3.119/0.0/0.0/16_022/0001155 realizowanego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na podstawie decyzji z 31 maja 2018 r.

Celem prezentowanego projektu jest podniesienie umiejętności absolwentów w obszarach wymaganych przez pracodawców. Tym samym wpłynie to na zwiększenie szans absolwentów VŠB-TUO i PO na zdobycie odpowiedniego zatrudnienia. Partnerzy w ramach projektu wymienią się na wzajem swoimi doświadczeniami w zakresie kształcenia doktorantów. Obydwie uczelnie udostępnią studentom partnera zagranicznego swoje specjalistyczne wyposażenie laboratoriów, których nie posiada ich rodzima uczelnia. Studenci dzięki temu zdobędą również nowe umiejętności i wiedzę, której nie może zaoferować im ich rodzima uczelnia. Kolejnym celem jest poznanie przyszłych absolwentów uczelni z firmami działającymi w danej branży. Nastąpi nawiązanie bliższej współpracy, zaś regularny kontakt z tymi firmami może pomóc w znalezieniu odpowiednich możliwości zatrudnienia absolwentów z wyżej wymienionych kierunków. Kontakt z firmami będzie również korzystny dla uczelni, które będą miały lepszy przegląd aktualnych potrzeb i oczekiwań stawianych przyszłym pracownikom. Informacje te zostaną następnie wykorzystane podczas przygotowywania i aktualizacji programów kształcenia. Cele te zostaną osiągnięte dzięki organizacji specjalistycznych wykładów, wspólnych seminariów i wyjazdów, wzajemnych staży, poprzez przygotowanie materiałów do e-learningu oraz wzajemne wykorzystywanie specjalistycznych laboratoriów partnera.


Jakie będą efekty projektu?

Głównym efektem projektu będzie podniesienie kwalifikacji i umiejętności absolwentów w dziedzinach z perspektywami, pożądanych przez pracodawców (przede wszystkim elektrotechnika i informatyka) oraz podniesienie szans na znalezienie pracy w regionie, która lepiej odpowiadałaby uzyskanym kwalifikacjom


Beneficjenci projektu

Docelową grupą projektu są studenci kontynuujący studia na VŠB-TUO i PO, z uwzględnieniem doktorantów. Projekt będzie dostępny również dla studentów studiów licencjackich w obu krajach, przygotowany jest jednak z myślą o wyżej wymienionych. Członkowie grupy docelowej w dużej mierze znajdują się w zagrożonej kategorii wiekowej, mowa tutaj bowiem o absolwentach i młodzieży w wieku do lat 24. Z tej perspektywy projekt skierowany jest do właściwej grupy docelowej, która korzystając z działań zdobędzie niezbędną nową wiedzę i umiejętności, w większości przypadków na stanowisku pracy partnera zagranicznego. W ten sposób nawiązane zostaną nowe relacje pomiędzy studentami oraz pomiędzy studentami i nauczycielami akademickimi z zagranicy. Dzięki projektowi studenci zapoznają się również z potencjalnymi pracodawcami z firm zarówno czeskich jak i polskich. Dzięki nowej wiedzy absolwenci kierunków technicznych obu uczelni będą lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy oraz zdobycia umiejętności praktycznych. Pozyskana wiedza ułatwi im znalezienie pierwszej pracy po zakończeniu studiów oraz adaptację na rynku pracy.

Projekt pn. „Zwiększenie szans zatrudnienia czeskich i polskich absolwentów kierunków technicznych” nr CZ.11.3.119/0.0/0.0/16_022/0001155 realizowanego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na podstawie decyzji z 31 maja 2018 r.