Od 2000 r. Instytut współpracuje z Katedrami Elektroenergetyki oraz Pomiarów Elektrycznych Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie oraz Katedrą Elektrowni i Instytutem Energetyki Politechniki Odesskiej. Ta wieloletnia współpraca naukowa koordynowana przez rządy Republiki Czeskiej i Polski w ramach programu "Kontakt" zaowocowała programem INTERREG IIIA. W 2005 r. Instytut otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektu pt. "Współpraca Politechniki Opolskiej i Technicznego Uniwersytetu w Ostrawie w zakresie racjonalnego wykorzystania energii", którego realizacja zakończyła się w 2007 r.

W 2008 r. wspólnie z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie realizowany jest projekt "Wymiana doświadczeń pomiędzy Uniwersytetem Technicznym w Ostrawie a Politechniką Opolską w optymalizacji programów kształcenia" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach współpracy odbywają się wspólne seminaria oraz staże pracowników, doktorantów i studentów.

Kolejny projekt pod nazwą: "Współpraca naukowa między TU Ostrava i Politechniką Opolską w kształceniu studentów i doktorantów w zakresie elektrotechniki, energetyki i informatyki" został zakończony w 2012r.

W 2014 rozpoczął się Program Operacyjny pod nazwą "Współpraca Politechniki Opolskiej i VSB-TU Ostrava w kształceniu w dziedzinie elektrotechniki, automatyki i informatyki" nr CZ.3.22/3.1.00/12.03337, zakończony i rozliczony w listopadzie 2015r. Zrealizowany projekt skoncentrowany był w obszarze studiów doktoranckich zarówno w zakresie kształcenia jak i badań naukowych.

Projekt był kontynuacją współpracy realizowanej w przeszłości ze szczególnym naciskiem na kształcenie doktorantów oraz na wdrażanie technologii informatycznych. Organizowane były wzajemne wizyty studyjne studentów studiów doktoranckich, którzy wykorzystywali zmodernizowane laboratoria i sprzęt specjalistyczny pozyskany w ramach projektów UE, a także na podstawie umowy o współpracy było prowadzone kształcenie pracowników Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej na studiach doktoranckich na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie. Ważnymi elementami projektu w części naukowej były wspólne realizowane przez obu partnerów seminaria zarówno w Republice Czeskiej jak i Polsce. W obszarze kształcenia były prowadzone wykłady dla studentów i doktorantów na obu uczelniach oraz wymienne wycieczki studentów. Opisywane spektrum działań umożliwiło poprawę jakości kształcenia jednocześnie w części teoretycznej i praktycznej na obu uczelniach, a także przyczyniło się do lepszego wzajemnego zrozumienia.

Głównym celem projektu było pogłębienie i rozszerzenie współpracy między Uniwersytetem Technicznym w Ostrawie a Politechniką Opolską w zakresie edukacji i nauki z priorytetowym skupieniem się na studiach doktoranckich. Projekt dotyczył studentów, doktorantów i wykładowców. Projekt miał na celu poprawę jakości kształcenia, podniesienie poziomu badań naukowych, a tym samym przyczynił się do podniesienia kwalifikacji, zwłaszcza w dziedzinie elektroniki, energetyki i informatyki.

Zrealizowane projekty:

Tytuł projektu Nazwa programu Czas realizacji
"Współpraca PO i UT w Ostrawie w zakresie racjonalnego wykorzystania energii RACENERG" Program Operacyjny INTERREG III A Czechy-Polska 2004-2006 2005 - 2007
"Wymiana doświadczeń między Uniwersytetem Technicznym w Ostrawie a Politechniką Opolską w zakresie optymalizacji programów kształcenia" Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Republika Czeska Rzeczpospolita Polska na lata 2007-2013 01.2008 - 03.2011
"Współpraca naukowa między TU Ostrava i Politechniką Opolską w kształceniu studentów i doktorantów w zakresie elektrotechniki, energetyki i informatyki" Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Republika Czeska Rzeczpospolita Polska na lata 2007-2013 09.2011 - 12.2013
"Współpraca Politechniki Opolskiej i VSB-TU Ostrava w kształceniu w dziedzinie elektrotechniki, automatyki i informatyki" Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Republika Czeska Rzeczpospolita Polska na lata 2007-2013 04.2014 - 06.2015

Wymienione powyżej działania są realizowane przez wspólny transgraniczny Zespół obejmujący pracowników obu uczelnie, który przedstawia następująca tabela.

Lp. Imię nazwisko Uczelnia
1. prof. dr hab. inż. Zdzisław Kabza Politechnika Opolska
2. prof. Ing. Pavel Santarius, CSc. VSB Ostrava
3. doc. Ing. Petr Bilík, Ph.D. VSB Ostrava
4. doc. Ing. Petr Krejčí, Ph.D. VSB Ostrava
5. dr hab. inż. Sławomir Zator, prof. PO Politechnika Opolska
6. dr hab. inż. Michał Tomaszewski, prof. PO Politechnika Opolska
7. doc. Ing. Ludvík Koval, Ph.D. VSB Ostrava
8. dr inż. Marcin Kamiński Politechnika Opolska
9. dr inż. Paweł Michalski Politechnika Opolska
10. Ing. Richard Velička, Ph.D. VSB Ostrava
11. Ing. Zdeněk Macháček, Ph.D. VSB Ostrava
12. mgr inż. Mirosław Lasar Politechnika Opolska
13. mgr inż. Michał Krawiec Politechnika Opolska

W ramach przygotowania projektu odbyło się 6 spotkań roboczych koordynatorów projektu wraz członkami wspólnego zespołu. Na spotkaniach omówiono kluczowe działania projektu, został przydzielony zakres czynności związany z przygotowaniem wniosku projektowego. Zespoły projektowe spotkały się na obu uczelniach:

  • Politechnika Opolska (12.10.2015)
  • VSB Ostrava (24-25.06.2015, 12.11.2015, 08.02.2016)
  • oraz na konsultacjach we Wspólnym Sekretariacie Technicznym w Ołomuńcu (dwa spotkania w dniach 26.11.2015 i 13.01.2016).

Dalsza część artykułu w przygotowaniu... Zapraszamy.

Projekt pn. „Zwiększenie szans zatrudnienia czeskich i polskich absolwentów kierunków technicznych” nr CZ.11.3.119/0.0/0.0/16_022/0001155 realizowanego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na podstawie decyzji z 31 maja 2018 r.