– To duża szansa dla obu uczelni. Możemy wzmocnić nasze oddziaływanie – podkreśla prof. Václav Snášel, rektor Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie, który w środę przyjechał na Politechnikę Opolską by porozmawiać m.in.
o obszarach współpracy oraz o możliwości połączenia potencjałów naukowych.

To duża szansa dla obu uczelni. Możemy wzmocnić nasze oddziaływanie – podkreśla prof. Václav Snášel, rektor Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie.
– Mamy kilka powodów do współpracy. Po pierwsze, geograficznie jesteśmy blisko, jednak głównym powodem jest dużo wspólnych inicjatyw – zauważa prof. Václav Snášel, któremu podczas wizyty na Politechnice Opolskiej towarzyszyła prof. Jana Kukutschová, prorektor odpowiedzialna za badania i rozwój oraz Jan Platoš, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz jego zastępca prof. Radek Martinek.

Okazją do spotkania był także Instytut Fraunhofera, który w Ostrawie działa nieco dłużej niż u nas, a także w innym obszarze. W Ostrawie zajmują się sztuczną inteligencją, my technologiami lekkimi, szukamy wspólnych płaszczyzn do współpracy. Po dłuższych rozmowach widzimy, że płaszczyzn do współpracy jest znacznie więcej. To nas bardzo cieszy, bo uczelnia ostrawska to bardzo silny partner – informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Kolejnym z obszarów naszej współpracy jest informatyka i cyberbezpieczeństwo, następny to szeroko ujęta inżynieria mechaniczna, w tym metrologia elektryczna i metrologia mechaniczna, która jest teraz bardzo mocno akcentowana w Polsce – wylicza prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Przypomnijmy, że ostatnia wspólna inicjatywa Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie, to projekt dotyczący promowania zdrowego trybu życia, wzmocnienia integracji społeczności akademickiej, czego efektem było m.in. powstanie plenerowej siłowni na terenie pierwszego kampusu.

Natomiast niedawno grupa studentów energetyki z Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej oraz kilku studentów z Uniwersytetu Technicznego z Ostrawy wraz z opiekunami wzięło udział we wspólnych warsztatach studenckich organizowanych przez Politechnikę Opolską.
W trakcie warsztatów polscy i czescy uczestnicy spotkania mieli okazje podzielić się swoimi doświadczeniami z toku studiów, wspólnie realizować zadania warsztatowe w laboratoriach, wzięli też udział w wyjazdach tematycznych na składowisko odpadów, do elektrociepłowni  i oczyszczalni ścieków.
Warsztaty te odbyły się w ramach projektu: „Poszerzenie kompetencji absolwentów w dziedzinach  zrównoważonej elektroenergetyki i środowiska” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A  Republika Czeska – Polska 2014 – 2020. Oś priorytetowa 3 „Inwestowanie w kształcenie, szkolenia, w tym szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności, uczenia się przez całe życie poprzez rozwój i wdrażanie wspólnych systemów kształcenia, szkolenia zawodowego i szkolenia“.

https://po.edu.pl/rektor-czeskiej-uczelni-z-wizyta-na-politechnice-opolskiej/

Projekt pn. „Zwiększenie szans zatrudnienia czeskich i polskich absolwentów kierunków technicznych” nr CZ.11.3.119/0.0/0.0/16_022/0001155 realizowanego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na podstawie decyzji z 31 maja 2018 r.